ثبت‌نام
دوره های زندگی انسان – رها سلیمانی

دوره های زندگی انسان

در اینباره،روانشناسان زیادی نظر دادند از جمله:
فروید، اریکسون و غیره...

پیش از تولد تا بعد مرگ

1- پیش از تولد: پتانسیل-نطفه
در این مرحله هنوز کودک متولد نشده تا چیزی شکل بگیرد.
منتقد و شاعر انگلیسی، سامویل تیلور نوشته: ۹ماه پیش از تولد،احتمالا باید خیلی جالب‌تر از ۷۰ سال بعد از تولد باشد و رویدادهای جالب‌تری را شامل می شود.
در فاصله انعقاد نطفه و تولد، انسانی که در ابتدای شروع زندگی تنها یک سلول است و با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست، به توده ای تبدیل می شود که ۳ کیلوگرم وزن دارد و از۲۰۰ میلیارد سلول تشکیل می شود.
۲- تولد: امید
نوزاد نماد امید است.
تولد یعنی گذر بین زندگی وابسته جنین در رحم و زندگی او به عنوان یک ارگانیسم متمایز و خودمختار. در چند ساعت، یک دگرگونی بنیادی به وجود می آید:جنین از محیط گرم، مملو از مایع و تحت حفاظت مادر جدا می شود، و کودک به دنیای بیرون قدم می گذارد.بنابراین می توان گفت که تولد، گذری است بین دو مرحله زندگی.
۳- طفولیت(۰تا۳سالگی):انرژی و سرزندگی
کودک بسیار شاداب و سرزنده است و بنظر می رسد منبعی نامتناهی از انرژی باشد. کودکان پویایی زیادی دارند.
۴- بدو کودکی(۳تا۶سالگی)بازیگوشی
وقتی کودکان در دنیا بازی می‌کنند، سیاره را دوباره از نو می سازند.
۵- اواسط کودکی(۶تا۸سالگی)تخیل
خود درونی برای اولین بار شکل می گیرد. تخیل کودک منبع الهام خلاقانه در مراحل بعدی زندگی است. که مثلا هنرمند،نویسنده یا دانشمند شود.
۶- اواخر کودکی(۹تا۱۱سالگی)ابتکار و خلاقیت
کودکان در این سن دیگر مهارتهای اجتماعی و فنی گسترده ای را یاد گرفته اند که به آنها کمک می کند با استراتژی‌های شگفت انگیز و راهکارهای شهودی منحصربه فرد بتوانند فشارهای جامعه را حل کنند.
۷- نوجوانی و بلوغ(۱۲تا۲۰سالگی)شور و اشتیاق
اتفاقات جسمی و بیولوژیک بلوغ مجموعه قدرتمندی از تغییرات در اندام یک نوجوان ایجاد می کند ونوجوان از آن پس خودش را با جنسیت، احساس،فرهنگ و یا شور معنوی ابراز خواهد کرد.شور جوانی و بلوغ نقطه عطف مهمی برای تمام کسانی است که در پی ارتباط مجدد با عمیق ترین بخش درونی خود هستند.
۸- بدو جوانی(۲۰تا۳۵ سالگی) همت و پشتکار
جوانان کم سن و سال برای انجام مسولیتهایی که به دوش آنها گذاشته شده یا در آینده خواهد شد، به پشتکار نیاز دارند.
۹- میانسالی(۳۵تا۵۰سالگی)تعمق و ژرف اندیشی
در این مرحله انسانها به دنبال مفهوم عمیق تری هستند و ذهن خود را سعی می کنند بهتر قالب بندی کنند. ژرف اندیشی، تعمق و درونگری نمایانگر منبع مهمی است که همه ما برای عمیق تر کردن زندگی خود در هر سنی به آن متکی هستیم.
۱۰- بلوغ بزرگسالی(۵۰تا۸۰ سالگی)سخاوت و خیرخواهی
در دوره بلوغ بزرگسالی، شما دیگر فرزندان خود را بزرگ کرده اید، برای آنها شغل و خانواده ایجاد کرده اید و توانسته اید خودتان را با انجام اقدامات داوطلبانه، مشاوره و آموزش و سایر شکل های بشردوستانه بهتر در جامعه نشان بدهید. اینها همه از سخاوت شماست.
۱۱- اواخر بزرگسالی(بالاتر از ۸۰ سالگی) خردمندی و فضیلت
آنهایی که عمر طولانی دارند،گنجینه ای غنی از تجربیات هستند که می توانند از آنها برای کمک به هدایت دیگران استفاده کنند.
۱۲- مرگ و مردن: زندگی
آنهایی که در بین ما نیستند به ما یادآوری می کنند که قدر زندگی را بدانیم. آنها بما میگویند که به زندگی دل نبندیم و هر لحظه از زندگی را به بهترین شکل زندگی کنیم.
۱۳- دوره بعد مرگ:سرنوشت روح
مرگ از قوانین فراگیر جهان هستی است که طی آن روح آدمی از بدن جدا می شود.
روح آدمی در آنجا به زندگی ابدی خود پس از مرگ تا روز قیامت ادامه می دهد.
روح انسان پس از مرگ هوشیار است و بر حوادث مسلط است.انسان تا زمانی که زنده است خواب است و پس از مرگ بیدار و هوشیار می شود. از آنجایی که انسان موجودی جاودانه است،مرگ پایان زندگی نیست بلکه آغاز رشد و تعالی انسان است.